Przejdź do treści

Niedziela, 20.1.2019

Imieniny: Fabioli, Miły, Sebastiana

dd 7 6 5 4 3 2 1 12 11 8

Ścieżka do tej strony

Jesteś tutaj: Strona główna > Gmina Morzeszczyn > Sołectwa
2011-12-09

Kierwałd

Położenie, ludność
Kierwałd to wieś położona w zachodniej części Gminy Morzeszczyn. To wieś typowo rolnicza. Teren sołectwa to głównie użytki rolne, ale pewna jego część stanowią też lasy, zarówno państwowe jak i prywatne. Powierzchnia sołectwa wynosi 446,8 ha, a zamieszkuje je 211 osób.
W świetlicy wiejskiej skupia się życie społeczno – kulturalne mieszkańców wsi. Odbywa się tu szereg spotkań i okolicznościowych imprez. Organizują je – Rada Sołecka, strażacy z OSP Kierwałd oraz samorząd gminy Morzeszczyn.

Historia i dziedzictwo kulturowe
Pierwsze ślady zamieszkiwania terenów wsi Kierwałd pochodzą z okresu kultury wschodniopomorskiej (650-400 lat p.n.e.).Wieś na dzisiejszym terenie powstała prawdopodobnie w XIV wieku i została założona przez Krzyżaków. Nazwa wsi (dawniej Kehrwalde) pochodzi prawdopodobnie od jej zlokalizowania na terenie zalesionym i od przepływającej rzeki Liski. W opisach wymienia się, że w Kierwałdzie był młyn, tartak i folwark. We wsi byłą szkoła, która miała istnieć już od 1901 roku. Folwark miał być rozparcelowany. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości i utworzeniu nowego powiatu gniewskiego, Kierwałd organizacyjnie należał do tego powiatu. Przed wybuchem II wojny światowej we wsi był sklep i karczma. W czasie wojny rozebrano nieczynny już młyn. Przez pierwsze powojenne lata wieś nosiła nazwę Leśny Młyn. Sołectwo Kierwałd zostało utworzone po wojnie w 1945 roku. W roku 1959 powstało w Kierwałdzie Kółko Rolnicze. W 1960 utworzono Ochotniczą Straż Pożarną, rozpoczęto budowę świetlicy wiejskiej i remizy OSP, uruchomiono również sklep. Kierwałd został zelektryfikowany w 1962 roku, a ostatni budynek został podłączony do sieci dopiero w latach 70. W 1963 roku miało miejsce uroczyste oddanie do użytku świetlicy wiejskiej oraz remizy strażackiej. Budynek został wykonany całkowicie w czynie społecznym.
W roku 1972 podczas kolejnej zmiany administracji terenowej Kierwałd wszedł w skład gminy Morzeszczyn

Kapliczki w Kierwałdzie
Dwie kapliczki powstały w latach dwudziestych, ufundowane przez mieszkańców wsi. W pierwszej, stojącej w ogrodzie Państwa Drozdowskich, umieszczono figurę Matki Bożej Różańcowej. W drugiej stojącej koło szkoły, wykonanej z czerwonej cegły umieszczono figurę św. Józefa. W 1936 r. kowal Edmund Kujawski zrobił kute z żelaza ogrodzenie. Przed wkroczeniem Niemców do wsi, jej mieszkanka Anna Kamrowska schowała figurki z kapliczek, ratując je przed zniszczeniem. Same kapliczki zostały na polecenie hitlerowców rozebrane. Po drugiej wojnie światowej jako pierwszą odbudowano w 1946r. kapliczkę Matki Bożej. Jej projekt wykonała córka Anny Kamrowskiej, Anna Narloch, a wybudował murarz Alojzy Drozdowski. Do jej wnętrza wstawiono uratowaną figurkę. W 1997 r. kapliczkę i figurkę odmalowano. Nie odbudowano jednak drugiej kapliczki.

Informacje opracowano na podstawie książki Krzysztofa Kowalkowskiego "Z dziejów wsi i parafii Barłożno oraz wsi do niej należących", Gdańsk 2003.

wydruk, pdf


Portal współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.