Przejdź do treści

Piątek, 27.11.2020

Imieniny: Franciszka, Kseni, Maksymiliana

dd 7 6 5 4 3 2 1 12 11 8

Ścieżka do tej strony

Jesteś tutaj: Strona główna > Aktualności > Kronika strażacka
2017-10-18

III APEL PAMIĘCI W LESIE ZAJĄCZEK

Dnia 15 października  2017 delegacja Ochotniczej Straży Pożarnej w Morzeszczynie wraz z Komendantem Gminnym uczestniczyła w III Apelu Pamięci w 78 rocznicę mordów na mieszkańcach Ziemi Kociewskiej w Lesie Zajączek przez hitlerowskiego okupanta, przy mogiłach zbiorowych ofiar terroru niemieckiego nr 43-48 w Lesie Zajączek (k. Skórcza).

Dzięki inicjatywie Antoniego Chyły od trzech lat Las Zajączek raz w roku przybiera odświętną szatę. Tak było w niedzielę 15 października, kiedy przy masowych grobach, w których od 78 lat spoczywają mieszkańcy Skórcza i okolicznych wsi rozstrzelani w serii zbiorowych egzekucji przeprowadzonych bez sądów przez Niemców w czasie II Wojny Światowej, odbył się III Apel Pamięci. Przy grobach w szyku stanęły młodzieżowe zastępy OSP z gminy Skórcz, druhowie z gminnych OSP, poczty sztandarowe ze szkół, drużyn Ochotniczych SP, z Państwowej SP – łącznie sześć, harcerki ze Służby ZZ-tu (Zielony Płomień) 1 Kociewskiej Drużyny Harcerek "Borowianki", przedstawiciele władz samorządowych różnego szczebla, delegacje z OSP Morzeszczyn, PSP w Starogardzie Gdańskim, ze szkół z gminy Skórcz oraz okoliczni mieszkańcy. Uroczystość, której organizatorem jest Zarząd Oddziału Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Skórczu, objął patronatem honorowym Wicestarosta Starogardzki Kazimierz Chyła. Pogoda rano była dżdżysta. W południe w lesie wiatr ucichł, zrobiło się ciepło, a przez korony drzew, zza chmur przebijało słońce. Uczucie, jakby polegli machali do organizatorów i uczestników z wdzięczności za pamięć o Nich…
Lektorka Mariola Ciesielska wprowadziła przybyłych w nastrój uroczystości. Dowódca uroczystości druh Antoni Chyła złożył meldunek Wicestaroście Starogardzkiemu Kazimierzowi Chyle. Nastąpił przegląd pododdziału, którego dowódcą był Krzysztof Gliński. Poczet flagowy wystawiony przez dziewczęta z OSP Barłożno podniósł flagę państwową. Zabrzmiał hymn. Po krótkim przemówieniu Kazimierza Chyły modlitwę za rozstrzelanych odmówił ksiądz Łukasz Synoradzki. Apel Pamięci odczytał chorąży marynarki Sławomir Bochniak. Na wezwania odpowiadały zgodnym chórem młodzieżowe zastępy OSP. Ciszę pomiędzy wezwaniami przerywał odgłos werbla i trąbki. Wśród nas, zebranych wśród sosnowego lasu, stanęły do apelu dusze synów i córek II Wojny Światowej, którzy oddali swe życie za Ojczyznę: bohaterskich żołnierzy, pomordowanych w miejscach kaźni, pracowników służby leśnej naszego regionu, działaczy konspiracyjnych, ruchu oporu, nauczycieli, księży Diecezji Chełmińskiej, pomordowanych Żydówek, zwykłych ludzi – naszych krewnych, sąsiadów, znajomych rozstrzelanych w lesie Zajączek, wszystkich wymienionych z nazwiska i bezimiennych, którzy oddali swe życie za Boga i Polskę. Cisza Lasu Zajączek połączyła bohaterów, którzy zginęli śmiercią męczeńską oraz tych, którzy przybyli oddać Im cześć. Po Apelu Pamięci zabrzmiała „Cisza” zagrana na dwie trąbki. Delegacje i przybyli mieszkańcy złożyli bukiety kwiatów oraz zapalili znicze na grobach pomordowanych. Miłym akcentem na koniec było zaproszenie na poczęstunek do remizy OSP w Wielkim Bukowcu skierowane do wszystkich uczestników III Apelu Pamięci.
Na uwagę zasługuje oprawa dźwiękowa uroczystości w wykonaniu państwa Ciesielskich, Wojciecha Zielińskiego i Marcina Koseckiego.  
Serdeczne podziękowania składamy mieszkańcom okolic, który za swój moralny obowiązek uznali oddanie czci poległym za Ojczyznę i oraz przekazanie swoim dzieciom postaw patriotycznych od najmłodszych lat.
Wszystkich, a przede wszystkim tych, którzy nie mogli być w tym roku z nami w Lesie Zajączek, zapraszamy za rok. Pamiętajmy też o ofierze życia, jaką złożyli polegli i pomordowani wezwani podczas apelu i zapalmy ogniki 1 listopada, 2 listopada, 11 listopada i kiedy tylko będziemy chcieli uczcić ich pamięć. Dbajmy o miejsca pamięci narodowej.

Barbara Dembek-Bochniak

Zdjęcia: Barbara Dembek-Bochniak

wydruk, pdf


Portal współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.