Przejdź do treści

Piątek, 22.1.2021

Imieniny: Dominiki, Mateusza, Wincentego

dd 7 6 5 4 3 2 1 12 11 8

Ścieżka do tej strony

Jesteś tutaj: Strona główna > Gmina Morzeszczyn > Haft kociewski
2012-01-05

Haft kociewski

GMINA MORZESZCZYN - BARWNY DOTYK KOCIEWIA

Kociewie poza odrębnością językową ma również swoje zdobnictwo - jedną z dziedzin jest haft. Współczesne wzornictwo haftu kociewskiego zostało stworzone w latach sześćdziesiątych naszego stulecia. Trud odtworzenia haftu kociewskiego, istniejącego niegdyś w naszym regionie, podjęły dwie hafciarki: Maria Wespa z Morzeszczyna i Małgorzata Garnysz z Pączewa.


Morzeszczyńska szkoła haftu kociewskiego Marii WespyMaria Wespa wypracowała własny styl kompozycji zrekonstruowanego haft kociewskiego. Inspirowana przez dawne wzornictwo doprowadziła do opracowania samodzielnych tek haftu, zwanego przez etnografów szkołą morzeszczyńską. Teki te ukazały się w latach 1978 i 1980, wydane przez Zrzeszenie Kaszubsko - Pomorskie.Maria Wespa urodziła się 8 grudnia 1920 roku w Tczewie w rodzinie kolejarskiej. Od 1936 roku mieszkała w Morzeszczynie. W 1981 roku wróciła do Tczewa.Haftowała od dziecięcych lat, ale poważnie sztuką wyszywania zajęła się w 1969 roku. Zaczęła wówczas żmudnie i uparcie zbierać ze starych sztandarów kościelnych, polichromii skrzyń wianowych i zabytkowych szat liturgicznych wzory dawnego haftu kociewskiego. Ponieważ wyszywaniem zajęła się w okresie, gdy mieszkała w Morzeszczynie, późniejsze jej indywidualne wzornictwo nazwano szkołą morzeszczyńską. W hafcie tym występuje 8 podstawowych kolorów: biały, słomkowy, żółty, pomarańczowy, czerwony, liliowy, ciemno-niebieski, zielony. Wzornictwo Wespowej składa się głównie z ornamentyki florystycznej, nieco stylizowanej, opartej na popularnych w regionie kwiatach - tulipanach, modrakach, stokrotkach, makach.Prace Marii Wespy eksponowane były na bardzo wielu wystawach, pokazywane na jarmarkach; znajdują się w muzeach etnograficznych. Swoje umiejętności hafciarka ta przekazywała na kursach haftu, organizowanych przez siebie i różne placówki upowszechniania kultury. Ciągle zachęcała do uprawiania tej tradycyjnej sztuki ludowego wyszywania. Po przeprowadzeniu się do Berlina Zachodniego, Maria Wespa zmarła nagle 17 marca 1990 roku. 

 

 

 

Bibliografia:
1. Landowski R.: Nowy bedeker kociewski. Gdańsk 2002, wydaw. Oskar
2. Wzory Haftu Kociewskiego Marii Wespowej, Gdańsk 1985 ZKP

BARWNY DOTYK KOCIEWIA

Ogólnoświatowe trendy potwierdzają fakt, iż promocja i rozwój obszaru poprzez elementy etno odnoszą zamierzony skutek. Z folkowego wzornictwa korzystają projektanci mody, styliści, twórcy nowoczesnych trendów w kategorii przedmiotów użytkowych. Coraz częściej w bogate zasoby wzorów regionalnych zaglądają również urbaniści kształtując przestrzeń publiczną łączącą tradycję z nowoczesnością.

I my również chcemy korzystać z tego bogactwa, tym bardziej, iż jest ono naszym dziedzictwem kulturowym. Będzie folkowo, tradycyjnie, kolorowo ale i nowocześnie.

Barwny dotyk Kociewia – pod takim hasłem kształtować się będzie linia promocji gminy Morzeszczyn w najbliższym czasie. Pomysł wziął się oczywiście od osoby Pani Marii Wespa.

Co zamierzamy?

- ubogacić przestrzeń publiczną poprzez instalacje przestrzenne i murale wykorzystujące elementy haftu kociewskiego,

- organizować imprezy, spotkania, warsztaty, których motywem przewodnim będzie haft kociewski,

- pokazywać haft nie tylko w formie tradycyjnej tj. na płótnie, ale także przenosić go na ubrania czy ceramikę,

- łączyć tradycję z nowoczesnością,

- wykorzystywać możliwości jakie dają środki unijne, w szczególności program Leader. Operacje realizaowane z ich udziałem opatrzone są wspólnym tytułem - PROJEKT WESPA.

Wszelkie działania promocyjne w tym zakresie realizujemy we współpracy z Lokalną Organizacją Turystyczną Kociewie - http://kociewie.eu/

Załączniki

Galeria wzorów haftu kociewskiego Marii Wespy

wydruk, pdf


Portal współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.