Przejdź do treści

Piątek, 4.12.2020

Imieniny: Barbary, Hieronima, Krystiana

dd 7 6 5 4 3 2 1 12 11 8

Ścieżka do tej strony

Jesteś tutaj: Strona główna > Gmina Morzeszczyn > Gospodarka
2011-12-09

Gospodarka

Wiodącą funkcją gminy Morzeszczyn jest rolnictwo. Gmina położona jest na terenach intensywnego rozwoju rolnictwa, gdzie grunty chronione zajmują 85 % jej obszaru. Największy udział w strukturze obszarowej zajmują gospodarstwa rolne o powierzchni 10 ha. Są to gospodarstwa o pełnym usprzętowieniu do produkcji zwierzęcej jak i roślinnej w zależności od przyjętego profilu produkcji.
Grunty znajdujące się na terenie gminy w większości (72%) są użytkowane rolniczo. Funkcjonuje tu 236 indywidualnych gospodarstw rolnych, stopień ich towarowości tych gospodarstw 7wynosi 77,4%. Oprócz tego na na terenie gminy zarejestrowano 112 podmiotów gospodarczych w tym: 90 zakładów osób fizycznych z czego najwięcej jest związanych z działalnością produkcyjną, handlem, naprawami, budownictwem, transportem oraz obsługą nieruchomości i firm.

Przemysł i produkcja na terenie gminy oparty jest na większych zakładach jak:
- P.P.H. "PERRY" Sp. z o.o. Morzeszczyn(produkcja i rozlewnia wód gazowanych),
- P.P.H. "ASPOL" Królów Las (produkcja szpachli, klei i zapraw).

Inwestycje

Tereny pod inwestycje gospodarcze (produkcyjno - usługowe) ze względu na dogodne położenie wyznaczone zostały wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 234 na odcinku Morzeszczyn - Borkowo, oraz w okolicach Dzierżążna.
Borkowo I - teren przeznaczony pod zabudowę przemysłowo - gospodarczą (składy, hurtownie, nieuciążliwa produkcja) lub usługową. Powierzchnia tego terenu wynosi 15 ha.
Borkowo II - teren o powierzchni 23 ha przeznaczony pod zabudowę przemysłowo - gospodarczą (produkcja rolna i przetwórstwo rolno - spożywcze) lub usługową.

wydruk, pdf


Portal współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.