Przejdź do treści

środa, 8.7.2020

Imieniny: Arnolda, Edgara, Elżbiety

dd 7 6 5 4 3 2 1 12 11 8

Ścieżka do tej strony

Jesteś tutaj: Strona główna > Aktualności
2019-09-09

"Z książką na start" w morzeszczyńskiej bibliotece!

Gminna Biblioteka Publiczna w Morzeszczynie od września rozpoczyna projekt „Z książką na start”, kierowany do dzieci w wieku do 6 lat i ich rodziców, który ruszył w marcu w 2016 roku w Gdańsku, do którego sukcesywnie dołączają kolejne biblioteki województwa pomorskiego, a od października 2018 roku także z Warszawy.

W ramach projektu Mały Czytelnik, otrzyma Pakiet Startowy, a w nim Paszport Małego Czytelnika oraz książkę dopasowaną do jego wieku i zainteresowań – w prezencie. Na dobry start!

W Paszporcie Mały Czytelnik będzie zbierał pieczątki za każdą wizytę zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego, a po uzbieraniu 10 pieczątek otrzyma imienny dyplom potwierdzający jego czytelnicze zainteresowania. To działanie ma na celu motywowanie milusińskich do odwiedzania bibliotek i przede wszystkim – do czytania książek, rozwijania wyobraźni i zdobywania wiedzy od najmłodszych lat.

Celem projektu jest nie tylko wzrost czytelnictwa. To rzeczywiście najszybszy i najbardziej wymierny rezultat akcji. Najważniejsze jednak jest aby rodzice spędzali czas z dziećmi: poza domem w drodze do biblioteki, w bibliotece wspólnie wybierając książki, a w domu przy wspólnym czytaniu. Aby rozmawiali o przeczytanych książkach i znajdowali w nich ciekawe tematy, dzięki którym dziecko rozwinie wiedzę, słownictwo i kreatywność. To wszystko zaowocuje w trudnym okresie dojrzewania – rodzicom łatwiej będzie utrzymać kontakt z dzieckiem dzięki rozmowom, a później w dorosłym życiu da oczytanemu dziecku przewagę w zdobyciu przyjaciół i ciekawej pracy. Wierzymy, że uczestnicząc w projekcie „Z książką na start”, inwestujemy w przyszłość najmłodszych członków rodziny – dzieci, w ich wiedzę i pewność siebie, którą wykorzystają, wchodząc w dorosłość i podejmując mądre decyzje. Czytanie jest bezpłatne, a biblioteki dostępne dla wszystkich, bez względu na możliwości finansowe rodziny.” - Fundacja Metropolia Dzieci.

Do udziału w projekcie zachęcamy zarówno stałych czytelników jak i nowych, którzy dopiero rozpoczną swoją przygodę z książką. Aby otrzymać pakiet startowy dziecko musi mieć założoną własną kartę biblioteczną, nawet jeśli dotychczas wypożyczało książki na kartę rodzica.

Miłość do książek jest prezentem na całe życie - przekażmy ją najmłodszym odbiorcom literatury.

(Gminna Biblioteka Publiczna - Morzeszczyn)

 

 

wydruk, pdf


Portal współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.