Przejdź do treści

Czwartek, 25.4.2019

Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki

dd 7 6 5 4 3 2 1 12 11 8

Ścieżka do tej strony

Jesteś tutaj: Strona główna > Aktualności
2018-10-30

V Przegląd Chórów Pomorskich

Dnia 27 października br. (sobota) odbył się Jubileuszowy, V Przegląd chórów Pomorskich, zorganizowany przez Gminny Ośrodek Kultury w Morzeszczynie. Przegląd po raz kolejny odbył się w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Nowej Cerkwi, dzięki uprzejmości Proboszcza, ks. Kanonia Stanisława Borzyszkowskiego.

Otwarcia Jubileuszowego Przeglądu dokonała Pani Celina Mueller, dyrektor GOK w Morzeszczynie witając wszystkich zgromadzonych gości. Kilka słów wygłosił duszpasterz tamtejszej parafii, ks. Stanisław Borzyszkowski oraz Pani Aleksandra Graban, która tego dnia pełniła rolę konferansjera.  Prezentacje chóralne poprzedziło wspólne zaśpiewanie pieśni „Barka”.

Z okazji obchodów 100.lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości, wszystkie chóry zobowiązane były do zaprezentowania przynajmniej jednego utworu o tematyce patriotycznej.

Jako pierwszy zaprezentował się wielopokoleniowy Chór „Labris”, działający przy Gminnym Ośrodku Kultury w Morzeszczynie, który tego dnia obchodził również 5. lecie swojej działalności. Prezentowane utwory to: „Chór Labris” – autorska piosenka chóru, „Nie jedź luby”, „Oj zagraj mi muzyko”, „Na jarmarku”, „Ave Mara” oraz „Ostatni list”.

Następnie w utworach: „Wojenko, wojenko”, „Najpiękniejsza Gwiazda”, „Fatimska Pani” oraz „Szczęśliwi we dwoje” zaprezentował się chór „Jutrzenka” z Lubichowa pod batutą Pana Rajmunda Pałkowskiego. Opiekunem chóru jest Pan Franciszek Lewicki z GOK w Lubichowie.

Chór „Passionata” z Tczewa, który w tym roku również obchodził swój Jubileusz 5.lecia wykonał cztery utwory: „Ave Maria”, „Modlitwa za ojczyznę”, „Kto spożywa moje ciało”, „Alleluja”. Dyrygentem jest Pani Monika Bławat.

Czwartym z kolei chórem, był „Chór Gniewskiego Uniwersytetu III Wieku”, którego dyrygentem jest Pan Krystian Zimny, a opiekunem Pani Walentyna Czapska, która jest również jego członkiem. Wykonał cztery pieśni: „Białe róże”, „Pieśń Konfederatów Barskich”, „Zawitaj Królowo Różańca”, „O niewysłowione szczęście”.

Następnie zaprezentował się Chór Parafialny „Exaudi Deus” którego dyrygentem jest również Pan Krystian Zimny. Chór zaprezentował trzy pieśni: „Legiony”, „O mój rozmarynie”, „Boga chwalcie, Maryję Pannę” (pieśń piasecka).

Jako szósty zaprezentował się Chór „Złota Jesień” ze Smętowa Gr. w utworach: „Rozkwitały pąki białych róż”, „Modlitwa obozowa”,„Piechota”. Chór działa przy Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji w Smętowie Gr., którego dyrektorem jest Pan Bartłomiej Kozłowski, a dyrygentem jest Pani Marzena Partyka.

Ostatnią, wieńczącą Przegląd prezentacją był występ Chóru Gregoriańskiego „Schola Cantorum Gymevensis” z Gniewu, pod batutą dyrygenta Eligiusza Machlusa, wykonując chorał gregoriański w oryginalnym przekładzie, zgodnie z liturgią kościoła katolickiego, ściśle przestrzegając wymagań tego śpiewu, w utworach: „Kyrie XI”,  „Sanctus XI”, „Victime Paschali Laudes”, „Jesu Dulcis”, „Bogurodzica”.

Do tegorocznego przeglądu zgłosiło się 8 zespołów chóralnych, liczących sobie ok. 150 uczestników. Niestety jeden z chórów do nas nie dotarł.

Głównym  założeniem i  celem przeglądu jest popularyzowanie i pielęgnowanie pieśni chóralnej, integracja, nawiązywanie kontaktów oraz stworzenie możliwości do prezentacji i konfrontacji dorobku artystycznego chórów z terenu Pomorza. Przegląd nie miał charakteru konkursu, a uczestnikami były amatorskie chóry dziecięce, młodzieżowe i dorosłe, działające przy parafiach, domach kultury, szkołach i innych instytucjach na ternie województwa pomorskiego.

Repertuar i niektóre aranżacje były naprawdę bardzo ciekawe i zróżnicowane. Oprócz pieśni religijnych mogliśmy również usłyszeć piosenki rozrywkowe, czy ludowe.

Prezentowane utwory nagrywane były przez Radio Głos z Pelplina. Utwory zostaną wydane na płycie promocyjnej, którą w nagrodę otrzymają wszyscy uczestnicy przeglądu.

Po muzycznych zmaganiach nadszedł czas na podsumowanie. Chóry w nagrodę otrzymały pamiątkowe dyplomy, kwiaty oraz statuetki, przygotowane specjalnie na tą okazję przez Pracownię Witraży Cahaya –Marcin Krakowiak, Ciekoty k/Kielc.

Z okazji V Jubileuszu, członkinie chóru „LABRIS” , z rąk dyrektor GOK, Pani Celiny Mueller, otrzymały drobne upominki. Nie obyło się również od gratulacji i słów uznania od pozostałych chórów.

Na zakończenie, Organizatorzy zaprosili wszystkich do Domu Strażaka na ciepły poczęstunek, który przygotowała Szkoła Podstawowa w Nowej Cerkwi oraz kawę i słodki poczęstunek w postaci ciast i Jubileuszowego tortu, który przygotowała Pani Helena Kowalska z Rzeżęcina.

Dziękujemy wszystkim opiekunom, instruktorom, dyrygentom, szkołom, parafiom i instytucjom, które zaangażowały się w przygotowanie chórów. Niektóre z nich są z nami od samego początku, od I Przeglądu Chórów Pomorskich, który przez dwa lata z rzędu odbywał się w kościele w Dzierżążnie.

Największe podziękowania należą się wszystkim artystom. Po raz kolejny udowodniliśmy, że muzyka chóralna jest piękna w odbiorze, wzrusza i umacnia więzy poprzez wspólne śpiewanie.

Dziękujemy Proboszczowi, Ks. Kan. Stanisławowi Borzyszkowskiemu za pomoc i możliwość zorganizowania Przeglądu w murach tej przepięknej świątyni oraz Pani Aleksandrze Graban, która po raz kolejny wcieliła się w rolę konferansjera.

Dziękujemy również Radzie Sołeckiej w Nowej Cerkwi za udostępnienie świetlicy wiejskiej.

Tego dnia swoją obecnością zaszczycili nas również: Pan Jan Kulas, polski polityk i radny Gminy Tczew, Pan Franciszek Lewicki – Kierownik GOK w Lubichowie, Pan Bartłomiej Kozłowski – Dyrektor GOKSiR w Smętowie Gr. oraz Pan Piotr Laniecki – Wójt Gminy Morzeszczyn.

Mamy nadzieję, że przegląd dalej będzie cieszył się tak liczną i niesłabnącą sympatią. Dziękujemy wszystkim, którzy przyjęli nasze zaproszenie. Życzmy sobie kolejnych, wspólnych Jubileuszów!

 

Patronat medialny objęli: „Radio Głos” oraz „Gazeta Tczewska”.

Wydarzenie zostało zrealizowane ze środków Fundacji PZU.

Fotorelacja A.Połomski: http://www.morzeszczyn.naszgok.pl/n,v-przeglad-chorow-pomorskich/g,fotorelacja-a-polomski-1

 

Fotorelacja Radio Głos: http://www.radioglos.pl/fotogaleria/event/2018-10-27Nowa_Cerkiew_Chory

Film ze wspólnego odśpiewania pieśni "Barka" dostępny na naszym faceboook'u:

https://www.facebook.com/gokmorzeszczyn/videos/1840180166031748/

 

V Przegląd Chórów Pomorskich

wydruk, pdf


Portal współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.