Przejdź do treści

Czwartek, 9.7.2020

Imieniny: Hieronima, Palomy, Weroniki

dd 7 6 5 4 3 2 1 12 11 8

Ścieżka do tej strony

Jesteś tutaj: Strona główna > Aktualności
2015-05-06

O alejach drzew w Dzierżążnie

W dniach 28 kwietnia – 4 maja br. w świetlicy w Dzierżążnie gościła wystawa przyrodnicza „Aleje Powiśla”. Ekspozycja składająca się z 20 tablic, opowiada odwiedzającym o historii, kulturze i bogactwie przyrody związanej z przydrożnymi zadrzewieniami. Jej otwarcie połączone było z prelekcjami dla dzieci i młodzieży z morzeszczyńskiej szkoły podstawowej i gimnazjalnej. Ogółem uczestniczyło w nich ok. 180 uczniów. Towarzyszącą atrakcją była również projekcja filmu Artura Homana „Sekretne życie drzew”.

Właścicielem ekspozycji jest Muzeum w Kwidzynie, Oddział Muzeum Zamkowego w Malborku. Jest ona jednym z owoców konferencji „Aleje Powiśla”, która odbyła się we wrześniu 2013 roku na kwidzyńskim zamku. Od blisko roku wystawa, prezentująca wielowątkowy temat przydrożnych drzew, odwiedza nadwiślańskie gminy, w których występują przydrożne aleje, przekonując o ich wartości.

Ekspozycja jest poszukiwaniem odpowiedzi na pytania dotyczące roli, funkcji i wartości drzew w krajobrazie XXI wieku.

Historia, kultura i przyroda zgromadzone pod korą wiekowych drzew znika w związku z nadmiernym rozwojem transportu i gospodarki. Czy przyszłe pokolenia będą oglądać krajobraz podobny do dzisiejszego?

Na te, i inne zagadnienia próbował odpowiadać podczas prelekcji z dziećmi i młodzieżą

Pan Adam Jóźwiak, przyrodnik, asystent Działu Przyrody Muzeum w Kwidzynie, członek Stowarzyszenia Eko-Inicjatywa.

Edukacja środowiskowa jest istotnym elementem procesu edukacji. Mając tego świadomość, cieszymy się, że dzięki współpracy z naszymi gminami, udało się skorzystać z tego typu lekcji. Mamy nadzieję, iż w jakimś stopniu pomogliśmy uświadomić młodym ludziom nasz ekosystem, działanie i ważność przyrody w naszym życiu i naszej kulturze, będącą nierozłącznym elementem naszej egzystencji.

„Aleje przydrożne” jako główny temat spotkań, były  przykładem na to, że należy dbać o nasze dziedzictwo kulturowe. Zgadzamy się z hasłem, że  „Wszystko w Twoich rękach”.

W imieniu uczniów, nauczycieli i własnym  pragniemy podziękować Panu Adamowi Juźwiak, przyrodnikowi za przygotowanie wystawy i poprowadzenie bardzo ciekawych prelekcji dla naszych podopiecznych. Bardzo dziękujemy dyrekcji za umożliwienie uczniom skorzystania z takiej formy edukacyjnej.

GOK Morzeszczyn – Dyrektor Celina Mueller

 

wydruk, pdf


Portal współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.