Przejdź do treści

Czwartek, 20.6.2019

Imieniny: Bogny, Rafaeli, Rafała

dd 7 6 5 4 3 2 1 12 11 8

Ścieżka do tej strony

Jesteś tutaj: Strona główna > Aktualności
2018-09-25

Nie pal śmieci, nie truj siebie i swoich dzieci

Niedługo rozpoczynamy sezon grzewczy pamiętajmy aby w naszych domach nie ulegać pokusie pozbywania się śmieci paląc je w piecach domowych. Zanieczyszczenie powietrza jest jednym z najistotniejszych problemów w Polsce. Palenie odpadów w piecach domowych jest szkodliwe dla zdrowia i środowiska.

W Polsce największy udział w zanieczyszczeniach powietrza ma niska emisja, czyli spaliny samochodowe, dym z kominów pieców centralnego ogrzewania w domach jednorodzinnych. Spalanie śmieci w domowych piecach daje złudne oszczędności. Płacisz zdrowiem! Trujesz dzieci, skazując je na choroby górnych dróg oddechowych, astmę i alergie. Co roku umiera na świecie 7 mln, a  w Polsce 45 tys. z powodu zanieczyszczonego powietrza. (Raport Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i Międzynarodowej organizacja non – profit HEAL).
Podczas spalania śmieci powstają tlenki węgla i azotu, dwutlenek siarki, cyjanowodór, metale ciężkie, a także rakotwórcze dioksyny i furany. Substancje te zanieczyszczają Twoje najbliższe otoczenie, wody gruntowe i ziemię. Spalając plastikowe butelki i folie wytwarzasz chlorowodór, który w połączeniu z parą wodną tworzy kwas solny – kwaśne deszcze. Dlatego spożywasz zatrute mleko, jajka warzywa i owoce. 
Odpady segreguj – nie spalaj! Oddaj do PSZOK-u,  który dla naszej gminy znajduje sie w Ropuchach.

wydruk, pdf


Portal współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.