Przejdź do treści

Czwartek, 25.4.2019

Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki

dd 7 6 5 4 3 2 1 12 11 8

Ścieżka do tej strony

Jesteś tutaj: Strona główna > Aktualności
2018-09-11

Narodowe czytanie za nami

W minioną sobotę czytelnicy biblioteki mieli okazję spotkać się w morzeszczyńskim parku przy gigantycznym biurku. Okazją ku temu było Narodowe Czytanie, które w tym roku skupiało się na powieści „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego. Mieszkańcy Gminy Morzeszczyn nie zawiedli.


Przedwiośnie” to ostatnia powieść Stefana Żeromskiego, która została opublikowana w 1924 roku. To bilans pierwszych lat niepodległości Polski, pochwała entuzjazmu do jej odbudowy, ale także zwrócenie uwagi na błędy i zaniechania. Książka stanowiła zachętę do refleksji nad kształtem II Rzeczypospolitej.

Akcja „Narodowe Czytanie”, która została zainicjowana przez Parę Prezydencką, miała również – poza promowaniem czytelnictwa – zwrócić uwagę na te wciąż dotykające społeczność problemy oraz skłonić do refleksji o przyszłości państwa. Narodowe Czytanie zbiegło się w tym roku bowiem z 100 rocznicą odzyskania niepodległości.

Biblioteka Morzeszczyn co roku włącza się we wspomnianą akcję. W tym roku poza czytaniem powieści Żeromskiego, dzieci miały okazję kolorować ogromny pociąg – symbol znany ze wspomnianej lektury. Wszystkich zebranych przywitał Damian Domański, dyrektor morzeszczyńskiej biblioteki, który odczytał również list Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy zachęcający do Narodowego Czytania. Książnica do wspólnego czytania zaprosiła samorządowców, wolontariuszy i harcerzy. Wśród lektorów znalazł się m.in. Piotr Laniecki – wójt Gminy Morzeszczyn, Katarzyna Bandźmiera – przewodnicząca miejscowej Rady Gminy, Magdalena Gregorkiewicz – wolontariuszka i harcerka z 11 DH Szafirowe szeregi im. rtm. Witolda Pileckiego oraz Paulina Szczepańska – animatorka.

[wg]

fot. Maciej Laskowski

Narodowe czytanie za nami

wydruk, pdf


Portal współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.