Przejdź do treści

środa, 8.7.2020

Imieniny: Arnolda, Edgara, Elżbiety

dd 7 6 5 4 3 2 1 12 11 8

Ścieżka do tej strony

Jesteś tutaj: Strona główna > Aktualności
2019-09-10

Jarmark Cysterski

Serdecznie zapraszamy na Jarmark Cysterski, który odbędzie się 14-15 września w Pelplinie. Jest to wydarzenie, podczas którego można poznać tradycje cysterskie. W programie m.in. warsztaty klasztorne KSIĘGA KSIĄG, Bieg Cysterski, Przemarsz średniowiecznego korowodu ulicami Pelplina, Turniej Rycerski o Miecz Burmistrza Pelplina i wiele innych.

Jarmark Cysterski w Pelplinie jest największym wydarzeniem plenerowym w gminie Pelplin oraz jednym z większych w regionie. Cysterskie święto wskrzesza dzieje i  tradycje czasów, kiedy ziemią pelplińską gospodarowali szarzy mnisi. Dawny klasztor w Pelplinie żyje w tych dniach historią, muzyką i obyczajami średniowiecza.

Celem Jarmarku Cysterskiego jest promocja dziedzictwa kulturowego pozostawionego przez zakon Cystersów oraz edukacja kulturalna. Organizacja Jarmarku pobudza zainteresowanie kulturą i sztuką średniowiecza i promuje uniwersalne wartości umiłowania piękna i dobra.

Dziedzictwo wieków średnich prezentowane jest poprzez dramy historyczne oparte o dzieje  dawnego klasztoru, barwne korowody, turnieje rycerskie, koncerty muzyki dawnej, warsztaty rzemiosł dawnych i  skryptorium i inne działania.

W sobotę, 14 września 2019, od wczesnych godzin rannych w okolicach klasztoru ustawiać się będą liczne stoiska. Spodziewanych jest około 200 wystawców, w tym z tradycyjnym jadłem, wyrobami rzemieślniczymi i artystycznymi z kraju i zza granicy. Stoiska są nieodłącznym i bardzo ważnym elementem całego wydarzenia, nadającym swoisty charakter średniowiecznego jarmarku. Program Jarmarku oficjalnie rozpoczyna się przy salwach z dawnej artylerii, w wykonaniu grupy rekonstrukcyjnej. W sobotnim programie zaplanowano gotowanie w plenerze dawnych potraw, organizację zabaw biesiadnych, Przegląd Zespołów Muzyki Dawnej w pocysterskiej katedrze oraz „biesiadowanie nad młynówką”.

Program drugiego dnia Jarmarku Cysterskiego, w niedzielę, rozpocznie uroczysta Msza św. w bazylice katedralnej. Następnie zaplanowano turniej dla młodzieży szkól ponadgimnazjalnych, warsztaty dot. budowy katedr w krużgankach bazyliki. Kulminacyjnym punktem dnia będzie barwny przemarsz przez miasto, w którym przy dźwiękach zespołów muzyki dawnej, uczestniczą rycerze, dwórki, duchowieństwo, rzemieślnicy, dzieci i młodzież w strojach historycznych oraz wielu gości i mieszkańców miasta. Program Jarmarku zakończony zostanie inscenizacją historyczną w plenerze.

Równolegle realizowane są inne działania w krużgankach katedry, w tym wystawa starodruków z zasobów Pelplina, warsztaty dawnych rzemiosł klasztornych i skryptorium średniowieczne. Jako wydarzenia towarzyszące zaplanowano turniej gry w Petanque, konkursy i zabawy dla dzieci oraz dorosłych, pokaz filmu animowanego „Jak Cystersi Pelplin budowali” (zrealizowanego w ramach programu Chrzest 966 Promesa 2016) oraz Bieg Cysterski ulicami miasta.

Więcej informacji na stronie: www.jarmarkcysterski.pelplin.pl

 


Program wydarzenia:

14. 09. 2019 R. ( S O B O T A )

11.30 - Bieg Cysterski dla dzieci

13.00 - Główny Bieg Cysterski (open – 5 km)

14:00 - Otwarcie XIX Jarmarku Cysterskiego
Wręczenie nagród zwycięzcom XX Biegu Cysterskiego

14.00 - Warsztaty klasztorne: KSIĘGA KSIĄG
Wystawa „Biblioteka cysterska” w Bibliotece Diecezjalnej

15:00 - Piknik: cysterskie jabłko (z Jerzym Nogalem z TVP śniadaniowej)

18.00 - XIII Przegląd Zespołów Muzyki Dawnej

19.00 - Biesiada u Opata nad Młynówką (Sacrum i Profanum)15. 09. 2019 R. (N I E D Z I E L A)

10.00 - Msza Święta w kościele pw. Bożego Ciała w intencji uczestników Jarmarku /po Mszy koncert finałowy XIII Przeglądu Zespołów Muzyki                Dawnej

10.00 - Eliminacje Powiatowe II Olimpiady Wiedzy Obywatelskiej “Senior Obywatel” (Collegium Marianum) Ogłoszenie wyników nastąpi o godz. 13.00

11.00 - Konkursy i Turniej Szkół Powiatu Tczewskiego

12.30 - Przemarsz średniowiecznego korowodu ulicami Pelplina
Przekazanie Klucza do Miasta Księciu Mestwinowi przy Urzędzie Gminy

13:00 - Powitanie uczestników XIX Jarmarku Cysterskiego przy Collegium Marianum
Wręczenie nagród zwycięzcom Konkursów i Turnieju Szkół Powiatu Tczewskiego

13.30 - Spektakl historyczno-edukacyjny ZAPISKI PELPLIŃSKIE
/Reż. Jacenty z Ordowa/

14.00 - Warsztaty klasztorne: KSIĘGA KSIĄG
Wystawa „Biblioteka cysterska” w Bibliotece Diecezjalnej

14.30 - Turniej rycerski o Miecz Burmistrza Pelplina Igrce plebejskie

17.00 - Spektakl historyczno-batalistyczny: Krzyżacy


PONADTO:

  • Rozgrywki Gry cysterskiej petanque - NIEDZIELA


SOBOTA i NIEDZIELA:

  • Zabawy ruchowe dla dzieci
  • Osada średniowieczna (Przystań Sobieskiego)
  • Muzyka dawna
  • Prezentacje oraz sprzedaż wytworów lokalnych twórców i rzemieślników
  • Kompleks gastronomiczny Jadło i napitek
  • Zwiedzanie z przewodnikami dawnego opactwa z zewnątrz, ogrodów i Muzeum Diecezjalnego godz. 14.00, 15.00 i 16.00 (zbiórka przed katedrą)

 

Załączniki

wydruk, pdf


Portal współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.