Przejdź do treści

środa, 5.8.2020

Imieniny: Emila, Karoliny, Kary

dd 7 6 5 4 3 2 1 12 11 8

Ścieżka do tej strony

Jesteś tutaj: Strona główna > Aktualności
2020-01-09

Gniewski Orszak Trzech Króli

Już po raz drugi w Gniewie odbył się Orszak Trzech Króli. W Dzień Objawienia Pańskiego, w poniedziałek, 6 stycznia wspominaliśmy ewangelijne wydarzenia związane z narodzinami Jezusa. Dla uczestników wydarzenia przewidziane były ciekawe konkursy noworoczne z atrakcyjnymi nagrodami od Burmistrza Miasta i Gminy Gniew.

Świętowanie w Gniewie rozpoczęła msza święta o godz. 11.00 w kościele św. Mikołaja w Gniewie, podczas której wierni wspominali historię narodzin Jezusa. Nawiązując do tego wydarzenia, mieszkańcy gminy Gniew, tak jak niegdyś Trzej Królowie do Betlejem, w samo południe wyruszyli w kolorowym Orszaku na rynek w Gniewie, by tam wziąć udział w dalszej części uroczystości. Na czele uroczystego przemarszu poszła Gniewska Orkiestra Dęta, która przygrywała wspólnemu kolędowaniu. W Orszaku wzięli udział również trzej królowie. W ich role wcielili się członkowie grupy rekonstrukcyjnej Rycerze Gniewu. Barwny orszak prowadzili także artyści gniewskiego teatru ulicznego KO KO Teatr.

Podczas uroczystości zorganizowane zostały trzy konkursy: na najlepiej przebraną rodzinę, na najlepiej przebraną grupę zorganizowaną oraz konkurs pn. „Jaka to kolęda?”, w którym została sprawdzona znajomość polskich pieśni bożonarodzeniowych. Na zwycięzców czekały ciekawe nagrody.

Aby podkreślić wyjątkowość święta, Uczestnicy Gniewskiego Orszaku obdarowani zostali koronami, które nawiązywały do królewskiej wędrówki mędrców ze Wschodu. Wiernym przed mszą świętą rozdane zostały także śpiewniki, dzięki którym uczestnicy wydarzenia głośno i wesoło oznajmiali dobrą nowinę.

Gniewski Orszak Trzech Króli potrwał do godz. 13.00. Serdecznie dziękujemy wszystkim za wzięcie udziału w wydarzeniu, a w szczególności tym, którzy przystąpili do wspólnych zabaw konkursowych i przebrali się w kolorowe stroje!

Tegoroczny Gniewski Orszak Trzech Króli został zorganizowany przy współpracy z fundacją „Orszak Trzech Króli”.

 

 

 

 

 

 

wydruk, pdf


Portal współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.