Przejdź do treści

Wtorek, 19.6.2018

Imieniny: Gerwazego, Protazego, Sylwii

dd 7 6 5 4 3 2 1 12 11 8

Ścieżka do tej strony

Jesteś tutaj: Strona główna > Aktualności
2017-05-18

„6xKS, czyli integracja Klubów Seniora z sześciu gmin”

Zaplanowane wyjazdy integracyjne dla członków Klubu Seniora, działającego przy Gminnym Ośrodku Kultury w Morzeszczynie dzięki realizacji  projektu, pn. „6xKS, czyli integracja Klubów Seniora z sześciu gmin” dofinansowanego ze środków Fundacji PZU zostały zrealizowane i zakończone w pięciu gminach. Odwiedziliśmy gminę Skarszewy, Lubichowo, Smętowo, Pelplin i Gniew.

W czwartek, dnia 27 kwietnia – na zaproszenie Klubu Seniora  i kierownika GOK uczestniczyliśmy w spotkaniu integracyjnym w świetlicy Gminnego Ośrodka Kultury w Lubichowie.  Już na samym wstępie czekała na gości miła niespodzianka. Członkowie Klubu przywitali wszystkich  piosenką i zaprosili na słodki poczęstunek. Były również występy dwóch zespołów muzycznych, „Bambino” i „Jutrzenka”, działających w Klubie Seniora przy GOK. Bawiono się opowiadaniem dowcipów  i zabawą  w kalambury. Można by rzec, że zabawa przednia w gronie wspaniałych przyjaciół, gdzie nie zabrakło wspólnego śpiewu, tańców i dobrego humoru.

Kolejny czwartek, w dniu 04 maja odwiedziliśmy gminę Smętowo, dokładnie wieś Lalkowy. Organizatorzy zaplanowali dla uczestników spotkanie plenerowe połączone   piknikiem  przy Kociewskiej Kuźni Rozmaitości. Jednakże z uwagi na niesprzyjającą aurę Klub ze Smętowa oraz gospodarze wsi, sołtys i przewodnicząca KGW przygotowali przyjęcie w tutejszej świetlicy wiejskiej. Było deszczowo i zimno, więc byliśmy bardzo wdzięczni za tą reorganizację. Zanim jednak zaproszono  nas na  ciepły poczęstunek i zabawy integracyjne, w programie znalazły się dodatkowe atrakcje. Zwiedziliśmy dwa obiekty, którymi mogą poszczycić się nie tylko mieszkańcy  Lalków, ale cała gmina. Z przewodnikiem, Panią Reginą Kotłowską (Nauczycielka historii i języka polskiego. Regionalistka. Autorka książek o regionie. Twórca i opiekun Izby Regionalno–Muzealnej w Publicznej Szkole Podstawowej w Kamionce) zwiedziliśmy Kościół  pod wezwaniem Św. Barbary w Lalkowach oraz Kuźnię Rozmaitości, która stworzona została dzięki inicjatywie mieszkańców. Pani Regina bardzo ciekawie przedstawiła historię XIV w. zabytku sakralnego oraz historię powstania „Kuźni Rozmaitości” i znajdujących się tam eksponatów. Natomiast dzięki Pani Marzenie Partyce, koordynatorce spotkania obu klubów mogliśmy również usłyszeć piękny dźwięk znajdujących się w kościele Organ. Bardzo interesująca wizyta.

Dnia 06 maja,  w sobotę udaliśmy się do gminy Pelplin, gdzie zaproszono morzeszczyński klub do Leśniczówki w Bielawkach. Dzięki uprzejmości Pelplińskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, działającego przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Pelplinie mogliśmy uczestniczyć w wydarzeniu plenerowym, integrując się nie tylko z seniorami gminy Pelplin, ale także gminy Gniew.

W programie organizatorzy dla chętnych przygotowali marsz z kijkami Nordic Walking, gdzie zaplanowano urokliwą, 5 km trasę ścieżkami leśnymi. Wcześniej, oczywiście przed wymarszem dla wszystkich obecnych ćwiczenia rozgrzewające pod okiem trenera.

Po ciekawym i wyczerpującym marszu czekał na wszystkich ciepły poczęstunek. Serwowano grochówkę, kiełbaski i kaszankę z grilla. Nie zabrakło również pysznego ciasta, kawy i napojów chłodzących.

Uczestnicy marszu otrzymali pamiątkowe certyfikaty i zapinki. Pogoda w tych godzinach sprzyjała bardzo, więc wspólnie cieszyliśmy się miejscem, rozmowami i wspólnymi tańcami przy muzyce. Rozstaliśmy się z zadowoleniem i  uśmiechem na ustach.

We wtorek, dnia 09 maja – seniorzy  spotkali się tym razem z Klubem Seniora w  Gniewie. Tu oczywiście prym wiódł przew. KS, Pan Jerzy Maliszewski, wspaniały przyjaciel naszego Klubu. Tradycyjnie kawowy poczęstunek, rozmowy i wspomnienia z poprzednich wspólnych wydarzeń. Pan Jurek przygotował różne „filmiki”, które nagrał podczas naszych spotkań integracyjnych i dzięki temu mogliśmy obejrzeć i wspominać to co już minęło. Było miło i wesoło.

Wszystkie spotkania wypadły wspaniale. Seniorzy bardzo miło spędzili  swój wolny czas. Dzięki przychylności  i życzliwości Gospodarzy mogliśmy oderwać się od codziennych spraw i trosk, budując tym samym przyjaźń wśród seniorskich grup, działających w Klubach Seniora.

Teraz kolej na przyjazd wszystkich klubów do gminy Morzeszczyn, co nastąpi już niebawem, w dniu 18 maja br. Zapraszamy serdecznie zaprzyjaźnione Kluby Seniora.

Celem nadrzędnym powyższego projektu jest nawiązanie współpracy oraz integracja klubów seniora z sześciu gmin. Dodatkowo projekt zakłada współpracę z zaprzyjaźnionymi klubami i zaproszenie ich na działania projektowe, imprezy zorganizowane w gminie Morzeszczyn, m.in.: Majówka w dniu 18 maja – plac parkowy przy UG w Morzeszczynie/„Senioriada” – igrzyska sportowe seniorów, dnia 04 sierpnia, boisko przy Zespole Szkół w Morzeszczynie/ Turniej Klubów Seniora – świetlica GOK w Dzierżążnie,  dnia 16 listopada br.

Inne działania to integracja ze środowiskiem lokalnym poprzez wspólne, międzypokoleniowe spacery z kijkami Nordic Walking, wycieczki rowerowe – od maja do września/ Fitness dla seniorów i młodszych – od października do grudnia br.

Dziękujemy serdecznie wszystkim, którzy wspierali nas przy organizacji wyjazdów integracyjnych.

GOK Morzeszczyn – Celina Mueller

link do zdjęć

http://www.morzeszczyn.naszgok.pl/n,6xks-czyli-integracja-klubow-seniora-z-szesciu-gmin-1

Projekt dofinansowany ze środków Fundacji PZU.

wydruk, pdf


Portal współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.