Przejdź do treści

Piątek, 6.12.2019

Imieniny: Dionizji, Leontyny, Mikołaja

dd 7 6 5 4 3 2 1 12 11 8

Ścieżka do tej strony

Jesteś tutaj: Strona główna > Aktualności
2019-06-19

13. Największa lipa w Lipiej Górze

Trzynastka wcale nie musi być pechowa. A przekonali się o tym organizatorzy i uczestnicy 13. Przeglądu Gadek i Skeczy Kociewskich pn. „Największa lipa w Lipiej Górze”.

Za nami kolejne wielkie święto Kociewia - święto gwary, tańca i dobrej swojskiej kuchni, które w tym roku przypadło w sobotę, dnia 15 czerwca.

W piękny słoneczny dzień w Lipiej Górze,  po raz kolejny spotkali się miłośnicy kociewskiej kultury – zespoły regionalne, koła gospodyń wiejskich, dzieci i młodzież ze szkół oraz mieszkańcy naszej gminy wraz z gośćmi.

Zgromadzonych gości przywitali organizatorzy, Wójt Gminy Morzeszczyn, Pan Piotr Laniecki, Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury, Pani Celina Mueller, Przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Lipiej Górze, Pani Henryka Podwalska oraz Przewodzicząca Rady Gminy, prowadząca całe spotkanie, Pani Katarzyna Bandźmiera. Swoją obecnością zaszczycili specjalni goście, Pan Kazimierz Smoliński -  Poseł na sejm, prawnik i samorządowiec, Pan Józef Puczyński - były Starosta tczewski, Pani Krystyna Gierszewska - Prezes Stowarzyszenia Kociewskiego Forum Kobiet, Pani Jadwiga Mielke - Dyrektor Powiatowo - Miejskej Biblioteki Publicznej w Gniewie, Pan Piotr Hałuszczak - Prezes Wojewódzkiego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych, Pan Krzysztof Luchowski - Prezes Stowarzyszenia Piaseczno Folklor Festiwal w Piasecznie.

Na scenie, jak co roku, działo się naprawdę dużo. Gościł śpiew i taniec, gadki i skecze, a w kuchni tradycyjne dania kociewskie, w tym słynna lipiogórska zupa szczawiowa, wpisana na listę produktów tradycyjnych województwa pomorskiego, a także grochówka i  pyszne ciasta. Nie zabrakło też kiełbasek z suróweczką dla miłośników dań z grilla.

Taneczne i śpiewacze tradycje kociewskie przypomniały zespoły: „Psiotrowe Dziywuchy” i „Psiotrowe Gzuby” z Morzeszczyna, „Piaseckie Kociewiaki” z Piaseczna, „Błękitna Wstęga” i  „Burczybas” z Gniewa oraz "Lubichowskie Kociewiaki" z Lubichowa. Natomiast w Przeglądzie Gadek i Skeczy Kociewskich zaprezentowały się dzieci ze szkoły w Nowej Cerkwi i Morzeszczyna oraz Koła Gospodyń Wiejskich z Czarnegolasu i Barłożna.

Najmłodsi również nie mogli narzekać na nudę. Specjalnie dla nich w parku przy lipiogórskim Dworku stanęła olbrzymia, dmuchana zjeżdżalnia, a tuż pod bocianim gniazdem  odbywały się interaktywne warsztaty garncarskie, które prowadził garncarz, Pan Jarosław Arkuszyński  z Pracowni Garncarskiej "Arkuszuńskich" z Sokola, koło Człuchowa.

Na zakończenie i uwieńczenie kociewskich zmagań dla wszystkich  miłośników tańca i dobrej zabawy nie zabrakło dobrej muzyki, którą zapewnił zespół muzyczny "SOLUS" z Lubichowa.

Po raz kolejny utwierdzamy się w przekonaniu, że imprezy oparte o nasze kociewskie tradycje cieszą się dużym zainteresowaniem.

 

Monika Piekarska - GOK Morzeszczyn

13. Największa lipa w Lipiej Górze

wydruk, pdf


Portal współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.